При покупці твердопаливного котла постає питання не тільки про те, яким паливом краще користуватися в тому чи іншому випадку. Важливо вибрати правильний механізм спалювання палива. Які існують способи?
Один із видів конструкції називається традиційним. Твердопаливні котли Україна працюють на природній тязі, тобто не мають додаткової подачі повітря для посилення процесу спалювання палива. Використовуються в приміщеннях з природною циркуляцією повітря, підходять для напіввідкритих приміщень, наприклад, для складів. Як правило, традиційні казани працюють на будь-якому вигляді твердого палива. Прості в обслуговуванні, найбезпечніші. На одному завантаженні котел може працювати до шести годин поспіль.
Котли на додатковій тязі мають переваги. Конструкція обладнується додатковим вентилятором, що подає повітря в камеру згоряння, тим самим посилюючи силу горіння, збільшуючи температуру. Потужність вентилятора регулюється.
Окремо варто відзначити котли тривалого горіння , принцип роботи яких полягає у поступовому спалюванні великої паливної закладки. Часто такі котли можуть працювати не лише на твердому паливі, а й на нафтопродуктах. Одного завантаження котла дровами достатньо для роботи дві доби. Вугілля збільшує до п'яти днів.

Ще одним видом конструкції котлів є піроліз – принцип, при якому в нижній камері паливо згоряє за високої температури, але практично без кисню. Паливо ефективніше згоряє, не залишаючи після себе навіть попелу. Виділяється горючий газ, який подається до другої камери, накопичується та спалюється. Піролізний казан може працювати на одній закладці близько доби. Як паливо можна використовувати будь-який горючий матеріал деревного походження. Котли такого типу мають більше вимог до безпеки.
Останнім видом є так званий пелетний казан. Як паливо використовуються спеціальні паливні гранули, спресовані під тиском, причому варто відзначити, гранули мають різну ефективність, що впливає і на роботу котла. Подібні твердопаливні котли мають найвищий ККД, працює без завантаження довше будь-якого іншого виду.